Odeszła Leokadia Czerwienko…

„Umarłych wieczność trwa dotąd, dokąd pamięcią im się płaci.” (Wisława Szymborska)

Z wielkim smutkiem żegnamy się ze zmarłą 29 maja 2022 r. emerytowaną nauczycielką Zespołu Szkół w Pasłęku panią Leokadią Czerwienko. Dla uczczenia pamięci zmarłej, prezentujemy krótki biogram na podstawie dokumentacji ze szkolnego archiwum.

Leokadia Czerwienko urodziła się 2 czerwca 1938 r. w Wólce Tarnowskiej na Lubelszczyźnie. W 1947 r. wraz z rodzicami – Anną i Teofilem Werema, przyjechała do powiatu pasłęckiego. W Zielonce Pasłęckiej ukończyła szkołę podstawową, a w 1958 r. szkołę średnią w Szczytnie. Już wówczas rozpoczęła swoją karierę zawodową jako nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej w Rogajnach. Po dwóch latach przerwała pracę, aby rozpocząć dalsze kształcenie w Studium Nauczycielskim w Olsztynie. W 1962 r. po ukończeniu tej szkoły rozpoczęła pracę w Szkole Podstawowej nr 1 w Pasłęku. W tym samym roku poślubiła Henryka Czerwienko, również nauczyciela. Para doczekała się dwóch synów – Dariusza (ur. 1964) oraz Jarosława (ur. 1966). W 1971 r. Leokadia Czerwienko na własną prośbę przeniosła się do pracy w Szkole Podstawowej nr 3 w Pasłęku. W 1972 r. uzyskała tytuł nauczyciela dyplomowanego, w 1973 r. ukończyła Wyższą Szkołę Nauczycielską, a tytuł magistra filologii polskiej uzyskała w 1976 r. po ukończeniu zaocznych studiów na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1975 r. Inspektorat Oświaty i Wychowania w Pasłęku skierował Leokadię Czerwienko do pracy w Liceum Ogólnokształcącym przy Zespole Szkół w Pasłęku na zastępstwo za chorego nauczyciela języka polskiego pana Stanisława Dąbrowskiego. W 1981 r. opuściła Szkołę Podstawową nr 3, aby na stałe związać się z Zespołem Szkół w Pasłęku, gdzie uczyła języka polskiego głównie w Zasadniczej Szkole Zawodowej i Liceum Medycznym. Na emeryturę przeszła w 1991 r., jednak nadal była aktywna w sekcji emerytów ZNP w Pasłęku. W trakcie kariery zawodowej była nagradzana, m.in. Nagrodą Kuratora w 1974, 1979 i 1980 r., Złotą Odznaką Zasłużony dla Warmii i Mazur w 1974 r., Brązowym Krzyżem Zasługi w 1976 r. i Złotym Krzyżem Zasługi w 1979 r. oraz wielokrotnie nagrodami dyrektorów szkół, w których pracowała. Emerytowane koleżanki p. Leokadii z Zespołu Szkół w Pasłęku wspominają ją jako osobę bardzo życzliwą, szczerą do bólu, z zawsze wyciągniętą ręką w stosunku do potrzebujących i aktywistę w każdym calu.

Dyrekcja, pracownicy i społeczność uczniowska Zespołu Szkół w Pasłęku składają wyrazy współczucia Rodzinie i bliskim śp. Leokadii Czerwienko.