Poznaj Polskę - TORUŃ

W  ramach  ministerialnego programu „Poznaj Polskę” uczniowie Technikum nr 1 w Zespole Szkół w Pasłęku, 30 listopada 2022r. odwiedzili Toruń, miasto Mikołaja Kopernika i pierników.  Pierwszą atrakcją była wizyta w Planetarium, gdzie uczestnicy wycieczki na seansie filmowym pt. Makrokosmos wyświetlanym na suficie, przeżyli wirtualną podróż po Wszechświecie.

Niezwykłe animacje ukazały Ziemię jako drobinę zawieszoną w wielowymiarowej przestrzeni.  „Makrokosmos” poszerzył wyobraźnię i wiedzę  uczestników o Kosmosie oraz dostarczył im niezapomnianych wrażeń. Drugim punktem wycieczki był spacer po Starym Mieście, które jest sercem Torunia. Uczniowie podziwiali gotycką architekturę tego miejsca.  Na Rynku Staromiejskim rozpoczął się Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy, który  wprowadził  wszystkich  w świąteczny klimat.  Uczniowie kupowali pamiątki z Torunia i gwiazdkowe upominki. Następnie zjedliśmy obiad na starym mieście w dość nowoczesnym, znanym i lubianym przez młodzież  barze szybkiej obsługi. Ostatnim punktem naszej wycieczki było  spacer ulicą Szeroką do ulicy Rabiańskiej, gdzie mieści się  Żywe Muzeum Piernika. Uczniowie poznali tradycje związane z wypiekiem piernika i pod okiem Mistrza piernikarskiego, każdy sam wyrabiał i przygotował w drewnianej formie  ciasto, by wypiec z niego toruński specjał. Każdy piernik został indywidualnie oznaczony. Wszyscy świetnie się bawili na warsztatach. Kiedy pierniki się piekły uczestnicy zwiedzali Muzeum, a kto chciał mógł zakupić w manufakturze oryginalne toruńskie pierniki dla rodziny. Na koniec odebraliśmy nasze wypieczone ciastka, bo przecież najlepszą pamiątką z Torunia jest własnoręcznie uczyniony piernik.