Uczniowie ZS w Sądzie Okręgowym

W poniedziałek 15 maja uczniowie Zespołu Szkół w Pasłęku, w ramach zajęć z wiedzy o społeczeństwie, wzięli udział w rozprawie sądowej w Sądzie Okręgowym w Elblągu. Obserwacja rozprawy oraz pracy sędziego, adwokata i prokuratora, stanowi uzupełnienie
wiedzy zdobytej podczas zajęć szkolnych dotyczących zagadnień z dziedziny prawa.

Jeszcze przed sprawą sędzia opowiedział młodzieży, na czym polega jego praca, przypomniał tajniki prawa karnego, a następnie przybliżył kulisy rozstrzyganej sprawy. Młodzież miała okazję uczestniczyć w rozprawie, w której oskarżonej zarzucono przywłaszczenie ok. 200 tys. zł. Ponieważ było to już kolejne posiedzenie uczniowie mogli obserwować przesłuchanie pięciu świadków. Po rozprawie uczniowie zwiedzili budynek sądu, zobaczyli, w jaki sposób odbywa się przemieszczanie się osób oskarżonych z aresztu śledczego na salę sądową. Dziękujemy Prezesowi Sądu Okręgowego za możliwość uczestniczenia w rozprawie, a pracownikom sądu za życzliwe przyjęcie i możliwość obserwowania ich podczas pracy. Takie zajęcia skłaniają do refleksji i niosą ze sobą również walor wychowawczy.