Podsumowanie kolejnych zagranicznych mobilności realizowanych przez Zespół Szkół w Pasłęku w ramach otrzymanej przez szkołę Akredytacji!

Zakończyły się zagraniczne staże naszych uczniów, realizowane w ramach programu ERASMUS+, numer Projektu: 2023-1-PL01-KA121-VET-000133930, Akcja 1 Mobilność Edukacyjna w sektorze Kształcenie i Szkolenie Zawodowe.

Celem projektu, którego kwota dofinansowania z Unii Europejskiej wyniosła 57 785,00 EUR, było podniesienie kwalifikacji uczniów, wspieranie rozwoju specjalistycznych umiejętności wymaganych dla danego zawodu na rynku pracy, wzmacnianie kompetencji kluczowych i umiejętności językowych oraz wsparcie młodzieży w rozwoju umiejętności osobistych. W maju i czerwcu 2024 roku 22 uczniów kształcących się w zawodach technik logistyk, technik hotelarz i technik reklamy podczas dwutygodniowej mobilności w Setúbalu, rozwijało swoje umiejętności zawodowe i językowe oraz zdobywało nowe doświadczenia. Praktyki uczniów odbyły się w portugalskich firmach wyselekcjonowanych przez
naszych partnerów zagranicznych działających w sektorach odpowiadającym zdobywanym kwalifikacjom. Młodzież bardzo szybko nawiązała kontakt i porozumienie ze swoimi pracodawcami, poznała specyfikę pracy w portugalskich firmach, realizując codziennie nowe zadania. Miała okazję poznać lokalną kuchnię, a także nauczyła się podstawowych zwrotów w językach portugalskim. Poza realizacją planu praktyk wszyscy uczestnicy mobilności korzystali z bogatego programu kulturowego: odkrywali uroki miasta Setúbal, wzięli udział w wycieczkach do Lizbony, Sintry, Fatimy, Óbidos, Parku Naturalnego Arrabida, byli na najdalej na zachód wysuniętym punkcie lądu stałego Europy Cabo da Roca. W programie kulturowym znalazł również spływ kajakowy oraz obserwacja delfinów w ich naturalnym środowisku, co okazało się dla uczniów największą atrakcją. Na zakończenie pobytów odbyły się pożegnalne spotkania, podczas których uczniowie wymieniali się swoimi doświadczeniami zawodowymi oraz wrażeniami z pobytu, a także otrzymali międzynarodowe certyfikaty potwierdzające odbytą praktykę zawodową. Wszyscy uczestnicy mobilności uzyskali bardzo wysokie oceny i pochwały od swoich pracodawców. Podczas spotkania mieli również okazję podziękować przedstawicielom organizacji partnerskiej euroMind, którzy służyli pomocą oraz dbali o ich miły pobyt w Portugalii. Uczestnikami projektu była również kadra nauczycielska: 3 nauczycieli odbyło tygodniowe szkolenie
w Sevilli a 3 kolejnych wzięło udział w działaniu Obserwacja pracy w Setúbalu. Uczestnictwo kadry nauczycielskiej w projekcie umożliwia poszerzanie ich wiedzy i umiejętności oraz kształtowanie kompetencji miękkich, cyfrowych oraz zawodowych, wdrażanie których w pracę szkoły przyczyni się do podniesienia atrakcyjności kształcenia i jakości pracy szkoły. Realizacja mobilności zagranicznych w ramach programu Erasmus + umożliwiła wszystkim uczestnikom połączenie wiedzy teoretycznej z praktyczną, naukę systematyczności, odpowiedzialności, współpracę w międzynarodowym zespole, rozwój otwartości na inne kultury, zdolności interpersonalnych, tolerancji, poznanie nowych miejsc, obyczajów, kuchni, dla wielu z nich była też szansą na przełamanie lęku przed komunikacją w języku obcym. Wyjazd był dla wszystkich lekcją nawiązywania kontaktów, radzenia sobie ze strachem przed nowym, nieoczekiwanym i nieznanym oraz niezapomnianym doświadczeniem życiowym, które z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

Miło nam poinformować, że otrzymaliśmy informację o dofinansowaniu realizacji projektu w roku
szkolnym 2024/25 w wysokości 66305 €. Cieszymy się, że uczestnicy programu nadal będą mogli
uczyć się zawodu i poznawać świat z Zespołem Szkół w Pasłęku.