Staż w Portugalii

Wszystko, co dobre szybko się kończy i tak też zakończył się jeden z wyjazdów w projekcie „Zagraniczne doświadczenie kluczem do sukcesu” w sektorze Kształcenie i Szkolenia Zawodowe w ramach akcji 1 programu Erasmus+, realizowany w Zespole Szkół w Pasłęku.

Przez dwa tygodnie dziesięciu uczniów Technikum nr 1 kształcących się w zawodach technik hotelarstwa, technik reklamy i technik logistyk odbywało staż zawodowy w malowniczej Portugalii. Przez ten czas doskonalili oni nie tylko umiejętności zawodowe, w praktyce wykorzystywali nabytą w szkole wiedzę, posługiwali się językiem obcym, ale przede wszystkim uczyli się samodzielności oraz radzenia sobie w zupełnie nowej rzeczywistości. Dla niektórych była to pierwsza wizyta za granicą, a także pierwsze zetknięcie się z realiami pracy w wybranym przez siebie zawodzie.

Trzeba przyznać, że lepiej trafić nie mogli. Miejsca praktyk tj. City Print (technik reklamy), EXPOSERVE (technik logistyk), hotel Luna (technik hotelarstwa) w miejscowości Setubal i Banco Alimentar (technik logistyk) w stolicy Portugalii Lizbonie oraz poznani tam ludzie sprawili, że czas płynął szybko, a wiedza i umiejętności same wchodziły do głowy, a zdobytych wspomnień i doświadczeń nie odbierze im nikt.

Oprócz pracy był też czas na przyjemności. Uczniowie korzystali z pięknej pogody, bliskości oceanu i uroków życia w klimacie południowym. Odbyły się trzy wyjazdy do Lizbony, wycieczka do bajkowej miejscowości Sintra oraz rejs statkiem na wyspę Troia, a wszystko to w trzydziestostopniowym upale i unoszącym się zapachu aromatycznej kuchni portugalskiej w tle.

Wyjazd do Portugalii jest pierwszym z serii trzech wyjazdów uczniów Technikum przy ZS w Pasłęku na zagraniczne dwutygodniowe staże zawodowe, które są całkowicie finansowane ze środków Unii Europejskiej. We wrześniu i październiku 2022r. kolejne grupy uczniów wyjadą na dwutygodniowe staże do Grecji i Hiszpanii.