Wycieczka do Gdańska - Poznaj Polskę 2022

  36 uczniów Branżowej Szkoły I Stopnia Nr 1 w Zespole Szkół w Pasłęku  wraz z wychowawcami w ramach Programu Ministerstwa Edukacji i Nauki POZNAJ POLSKĘ 2022 uczestniczyło 30 listopada 2022 r. w wycieczce do Gdańska.

 Po przyjeździe do Gdańska uczniowie zwiedzanie rozpoczęli od Placu Solidarności, Pomnika Poległych Stoczniowców i Bramy Stoczni Gdańskiej. Następnie  uczniowie zwiedzili  Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. Tam szczegółowo zapoznali się z sytuacją społeczno-polityczną lat 80-tych XX wieku, kryzysem gospodarczym, stanem wojennym, działaniach MO, ZOMO i narodzinach związku zawodowego Solidarność.  

Drugim ważnym miejscem, które zwiedziła grupa  było Muzeum II wojny światowej.  Pani przewodniczka  bardzo interesująco opowiadała m.in. o reżimach totalitarnych XX wieku, o przebiegu i skutkach II wojny światowej. Muzeum wywarło na wszystkich ogromne wrażenie.

 W trakcie wyjazdu uczniowie otrzymali obiad w restauracji Panorama znajdującej się na 16 piętrze budynku i mogli podziwiać urzekającą panoramę miasta.

 

Celem przedsięwzięcia było wzbogacenie i uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego   młodzieży poprzez umożliwienie im poznania Polski, jej  kultury i historii. Wycieczka w 80% została sfinansowana przez MEiN, a w 20% przez rodziców.