Projekt „Szymborska” w Zespole Szkół w Pasłęku

Nikt tak pięknie nie pisał o miłości, przemijaniu, czasie ,relacjach międzyludzkich i śmierci tak jak Wisława Szymborska. W 1996 roku poetka otrzymała literacką Nagrodę Nobla „za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”–jak czytamy w uzasadnieniu Komitetu Noblowskiego.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował, że Wisława Szymborska będzie patronką roku 2023.W ramach obchodów Roku Wisławy Szymborskiej, a także setnej rocznicy urodzin noblistki, nauczyciel bibliotekarz, Beata Naumczyk, wraz z paniami polonistkami, Dorotą Ćwik, Moniką Kozakiewicz oraz Emilią Kołecką–Duda, zrealizowały projekt pod hasłem„ Szymborska”. Przeprowadzono cykl spotkań, podczas których uczniowie wraz z nauczycielami oddali się przyjemności słuchania i czytania poezji noblistki. Odpowiednią atmosferę zapewniły przede wszystkim słowa poetki, świece, dekoracje, piosenka do wiersza „Nic dwa razy” w wykonaniu Sanah oraz zaangażowanie młodzieży. Uczniowie, po przeczytaniu swoich ulubionych utworów, zapoznali się z ciekawostkami z prywatnego życia noblistki. Poetyckie spotkania były ucztą dla wielu zmysłów, okazją do refleksji i przemyśleń. Pozwoliły na złapanie dystansu wobec codzienności. W ramach projektu organizatorki wykonały na każdym piętrze szkoły tematyczne gazetki ścienne: prywatne zdjęcia poetki, fragmenty wierszy, ciekawostki z życia Szymborskiej. Zorganizowano również konkurs plastyczny w dwóch różnych kategoriach tematycznych: Poezja Szymborskiej oczami uczniów oraz Portret poetki. W konkursie wzięło udział 29 uczestników. Komisja w składzie: pani Elżbieta Wasiuk, pani Iwona Jachimek oraz pan Tomasz Rozenbajgier, oceniła prace pod kątem pomysłowości i oryginalności, jakości i estetyki wykonania, kompozycji, czytelności przesłania. Niełatwo było wybrać zwycięzców, ponieważ poziom wszystkich prac był wysoki. Laureatami konkursu zostali:
kategoria „Portret Wisławy Szymborskiej” 1 miejsce ex aequo : Juchniewicz Zuzanna, kl.4D LO, Żylis Adela, kl.3A LO, 2 miejsce : Rzymska Zofia, kl.2 TA, 3 miejsce: Iwaniec Anita, kl.3B LO. Kategoria Poezja Szymborskiej oczami uczniów: 1 miejsce : Hulanicka Julia, kl.3A LO, 2 miejsce: Jarzęcka Kinga kl.kl.3 BS. Komisja wyróżniła pracę Filip Kariny i Brulińskiej Laury kl.3B LO ( praca grupowa). Laureaci konkursów otrzymali nagrody (bony), pozostali uczestnicy nagrody pocieszenia. Wszyscy uczniowie dostali również pamiątkowe dyplomy.