Start arrow Z życia szkoły arrow Różne arrow "Powidoki" Andrzeja Wajdy
"Powidoki" Andrzeja Wajdy Drukuj
czwartek, 16 luty 2017
201702_powidoki
W piątek uczniowie ZS obejrzeli ostatni film Andrzeja Wajdy pt. "Powidoki". Obraz przedstawia powojenny okres życia artysty Władysława Strzemińskiego (w tej roli B. Linda), który zasłynął w latach 20 i 30. XX w. jako twórca awangardowy. Po wojnie nadal tworzył, ale także wykładał w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych. Strzemiński nie podporządkował się systemowi PRL, nie uległ wzorcom socrealizmu. Taką postawą ściągnął na siebie uwagę władzy socjalistycznej, która za wszelką cenę chciała zniszczyć artystę. Pomimo jego wcześniejszych osiągnięć i autorytetu wykładowca stopniowo został wykluczony ze społeczeństwa. Nie godząc się na ustępstwa, twardo stawiał granicę komunizmowi, choć nie miał szans w walce z reżimem. Obraz przedstawia stopniową degradację Strzemińskiego. Profesor, twórcy PWSSP, który stracił pracę, członkostwo w związku artystów, został bez środków do życia, ponieważ władze uniemożliwiły mu zdobycie innego zajęcia. Śmiało można stwierdzić, że obraz Wajdy daje jednocześnie negatywną ocenę komunizmu, jako systemu, który próbując kontrolować wszystkie dziedziny życia obywateli, także kulturę. Pewne jest to, że „Powidoki” na długo zostają w pamięci oglądających.

22 Sierpnia 2017
Cezary, Dalegor,