Start arrow Z życia szkoły arrow Różne arrow Zajęcia z techniki kryminalistycznej
Zajęcia z techniki kryminalistycznej Drukuj
czwartek, 25 maj 2017
W piątek 12 maja uczniowie klasy II o profilu bezpieczeństwo publiczne uczestniczyli w zajęciach z techniki kryminalistycznej. Pod kierownictwem policjantów Komendy Miejskiej Policji w Elblągu asp. szt. Arkadiusza Kiecy i podkom. Ireneusza Warunek uczyli się trudnej sztuki ujawniania i zabezpieczania śladów na miejscu przestępstwa. Każdy z uczniów miał okazję skonfrontować zdobytą na lekcjach wiedzę teoretyczną z praktycznymi umiejętnościami. W pierwszej części zajęć uczniowie zajmowali się dziedziną zwaną daktyloskopią tj. ujawnianiem i zabezpieczaniem śladów linii papilarnych (odcisków palców). Następnie podjęli się trudniejszego zadania, a mianowicie zabezpieczaniem ujawnionych śladów traseologicznych tj. odcisków obuwia.
Uczniowie najpierw odpowiednio przygotowali miejsce, a następnie wykonywali odlewy gipsowe ujawnionych śladów. Ponadto policjancie w czasie zajęć dużo opowiadali uczniom o swojej profesji. Na przykładzie niektórych zdarzeń kryminalnych przybliżyli specyfikę pracy technika kryminalistyki na miejscu przestępstwa. Wskazali na skomplikowaną, a jednocześnie ciekawą drogę dochodzenia do wyjaśnienia okoliczności zaistniałego przestępstwa oraz wykrycia sprawcy, zwłaszcza gdy przyczynią się do tego ujawnione i zabezpieczone na wcześniej ślady kryminalistyczne. Uczniowie chętnie uczestniczyli w zajęciach, słuchali z zainteresowaniem ciekawych historii i zadawali liczne pytania.

27 Czerwca 2017
Maria Magdalena,