header image
Start arrow Z życia szkoły arrow Wyjazdy i wycieczki arrow "Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale"
"Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale" Drukuj
poniedziałek, 21 listopad 2016
201611_teatr
W dniu dzisiejszym młodzież z Zespołu Szkół w Pasłęku z dość dużym zainteresowaniem oglądała w elbląskim teatrze "Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale" Wojciech Bogusławskiego z muzyką Jana Stefaniego. Utwór ten jest uważany za pierwszą polską operę narodową, a jego treść jest prosta i nieskomplikowana. Osnowę sztuki stanowi miłość Stacha, syna wiejskiego furmana Wawrzyńca, do Basi - córki młynarza. Jednak zakochana w Stachu macocha Basi Dorota, chce pozbyć się rywalki, wymuszając na mężu przyrzeczenie ręki pasierbicy góralowi Bryndasowi. Kiedy do wsi Mogiła na zaręczyny wraz z kompanami przybywa Bryndas, w skutek fortelów ubogiego studenta Bardosa, który pojawił się we wsi, zostają odprawieni z kwitkiem.
Górale mszczą się na Krakowiakach, porywając bydło z pastwiska. Dochodzi do bójki między obu gromadami i dopiero "cud mniemany" Bardosa, dokonany za pomocą machiny elektrycznej, przynosi zgodę. Ostatecznie, dzięki ostatniemu podstępowi studenta, zostaje też rozwiązany konflikt miłosny. Dorota obiecuje, że już nigdy się nie zakocha i nie zdradzi męża, a Basia i Stach mogą z radością myśleć o wspólnej przyszłości , i szykować się do ślubu. Spektakl wzbudził wiele emocji i pozostawił niezapomniane wrażenie. Było ludowo, kolorowo, śpiewająco i z przytupem. Dziękuję koleżankom: Dorocie Ćwik, Emilii Kołeckiej-Duda i Agnieszce Wojczys za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu.
Monika Kozakiewicz
201611_teatr
 
201611_teatr
< Poprzedni   Następny >
kontakt
Zespół Szkół w Pasłęku
ul. Zwycięstwa 28
14-400 Pasłęk
tel.fax.(0-55)248-10-61


Facebook
 Zespół Szkół w Pasłęku na Facebooku
Librus
eTwinning
Polecamy
Losowy obraz
Imieniny
17 Grudnia 2017
Niedziela
Imieniny obchodzą:
Florian, Jolanta,
Łazarz, Olimpia,
Warwara, Żyrosław
Do końca roku zostało 15 dni.