header image
Start arrow Z życia szkoły arrow Wyjazdy i wycieczki arrow Uczniowie ZS w Sądzie Okręgowym
Uczniowie ZS w Sądzie Okręgowym Drukuj
czwartek, 24 listopad 2016
201611_Sąd
W środę 16 listopada 2016r. uczniowie klas Ib i IIt, a następnie 23 listopada uczniowie Ic i IIIb Zespołu Szkół w Pasłęku w ramach zajęć z wiedzy o społeczeństwie wzięli udział w rozprawach sądowych w Sądzie Okręgowym w Elblągu. Wyjazdy tego typu i obserwacja rozprawy sądowej oraz pracy sędziego jest stanowi uzupełnienie wiedzy zdobytej podczas zajęć szkolnych dotyczących zagadnień z dziedziny prawa.
Młodzież miała okazję uczestniczyć w dwóch rozprawach. Na pierwszej z nich na ławie oskarżonych zasiadło dwóch mężczyzn oskarżonych o dokonanie włamania w celu kradzieży, a także usiłowania zabójstwa. Po wysłuchaniu aktu oskarżenia, oświadczeń oskarżonych oraz po ustosunkowaniu się do wniosku o dobrowolne poddanie się karze, sędzia rozpoczął przesłuchanie świadków. Druga grupa młodzieży miała możliwość obserwować późniejszy bieg tej samej sprawy, a mianowicie dalsze przesłuchania świadków a także uczestniczenia również w drugiej w rozprawie, gdzie oskarżonemu zarzucano podpalenie mieszkania i nieumyślne spowodowanie śmierci. Po krótkiej rozprawie i przyznaniu się oskarżonego do winy uczniowie wysłuchali wyroku sądu. W obydwu przypadkach skład sędziowski obejmował dwóch sędziów zawodowych oraz trzech ławników. Po każdej z rozpraw sędzia opowiedział młodzieży, na czym polega jego praca, przypomniał tajniki prawa karnego, a następnie przybliżył kulisy rozstrzyganej sprawy. Podczas rozpraw uczniowie mogli przyjrzeć się pracy prokuratora i adwokata. Dziękujemy Prezesowi Sądu Okręgowego za możliwość uczestniczenia w rozprawie, a pracownikom sądu za życzliwe przyjęcie i możliwość obserwowania ich podczas pracy. Takie zajęcia skłaniają do refleksji i niosą ze sobą również walor wychowawczy.
< Poprzedni   Następny >
kontakt
Zespół Szkół w Pasłęku
ul. Zwycięstwa 28
14-400 Pasłęk
tel.fax.(0-55)248-10-61


Facebook
 Zespół Szkół w Pasłęku na Facebooku
Librus
eTwinning
Polecamy
Losowy obraz
Imieniny
17 Grudnia 2017
Niedziela
Imieniny obchodzą:
Florian, Jolanta,
Łazarz, Olimpia,
Warwara, Żyrosław
Do końca roku zostało 15 dni.