header image
Start arrow Z życia szkoły arrow Wyjazdy i wycieczki arrow Udział licealistów w VI Pasłęckiej Wiośnie Teatralnej
Udział licealistów w VI Pasłęckiej Wiośnie Teatralnej Drukuj
czwartek, 25 maj 2017
We wtorek 25 kwietnia młodzież z Zespołu Szkół miała możliwość obejrzenia przedstawienia pt. "Skąpiec" w reżyserii Konrada Szachnowskiego. Spektakl odbył się w ramach VI Pasłęckiej Wiosny Teatralnej. "Skąpiec" to jedna z najbardziej znanych i często grywanych komedii Moliera. Niezbyt skomplikowana fabuła obraca się wokół intrygi związanej z kradzieżą szkatułki z pieniędzmi chciwego Harpagona. Skąpiec ma dwójkę dzieci: Elizę i Kleanta. Ona zakochana jest w biednym Walerym, on w biednej Mariannie.
Na drodze do szczęścia młodym staje Harpagon, który córkę zamierza wydać za mąż za bogatego, starego Anzelma, sam zaś postanawia poślubić piękną Mariannę. Rzecz cała poplątana, zbudowana na intrygach, kłamstwach kończy się pozornym happy endem, pozornym, bo jednak nie miłość, a pieniądz zwycięża. Napisany cztery wieki temu tekst zdaje się być jednak coraz bardziej w swym przesłaniu ważny, bo dziś wartości materialne rządzą światem i ludźmi. Autor przedstawił znakomitą analizę charakteru człowieka, któremu pieniądze zastępują wszystkie inne wartości. Bezgraniczna chciwość i skąpstwo kierują czynami Harpagona i określają jego relacje z otoczeniem. W sztuce została zaprezentowana galeria postaci z bardzo wyraźnie zarysowanymi charakterami. Komizm postaci, sytuacji i słowa, zagwarantowały pyszną ucztę teatralną.
< Poprzedni   Następny >
kontakt
Zespół Szkół w Pasłęku
ul. Zwycięstwa 28
14-400 Pasłęk
tel.fax.(0-55)248-10-61


Facebook
 Zespół Szkół w Pasłęku na Facebooku
Librus
eTwinning
Polecamy
Losowy obraz
Imieniny
17 Grudnia 2017
Niedziela
Imieniny obchodzą:
Florian, Jolanta,
Łazarz, Olimpia,
Warwara, Żyrosław
Do końca roku zostało 15 dni.