header image
Start arrow Z życia szkoły arrow Różne arrow Maraton Pisania Listów Amnesty International
Maraton Pisania Listów Amnesty International Drukuj
piątek, 20 październik 2017
201612_maraton
W piątek 9 grudnia 2017 o godz. 9:00 w ZESPOLE SZKÓŁ w Pasłęku rusza Maraton Pisania Listów Amnesty International. Każdy będzie mógł pomóc więźniom sumienia i innym osobom narażonym na łamanie praw człowieka na całym świecie. Wystarczy przyjść na Maraton Pisania Listów organizowany przez Amnesty International. Maraton odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym roku Maraton Pisania Listów odbędzie się już po raz osiemnasty. Podczas wydarzenia są pisane listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane.
Maraton Pisania Listów odbędzie się jednocześnie w całej Polsce i w około 100 krajach na świecie. Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób. Szczegółowy opis sylwetek osób, w sprawie których będziemy w tym roku pisać, zostanie opublikowany na stronie www.amnesty.org.pl/maraton. Opisy te będą również dostępne dla wszystkich uczestników Maratonu Pisania Listów w Zespole Szkół w Pasłęku.
Jak napisać taki list?
To bardzo proste. Najpierw warto zapoznać się z opisem sylwetki osoby, w sprawie której chcemy pisać. Warto również skorzystać ze wskazówek przygotowanych przez Amnesty International. Należy kierować się zasadami: piszemy krótko, jesteśmy uprzejmi, opieramy się na faktach, mamy pozytywne nastawienie i nie ukrywamy się – tzn. warto napisać, kim jesteśmy, czym się interesujemy. Dzięki temu możliwe jest, że szybko otrzymamy odpowiedź. Nasz list będzie również bardziej autentyczny. Znajomość języków obcych też nie jest wymagana. Listy można pisać po polsku. Wówczas warto podkreślić jednak w treści listu nazwisko osoby, w sprawie której piszemy, żeby ułatwić adresatowi przyporządkowanie listu do konkretnej sprawy.
O Amnesty International
Amnesty International jest międzynarodowym ruchem ludzi działających od ponad 50 lat na rzecz poszanowania praw człowieka. Funkcjonuje na terytorium ok. 150 państw i terytoriów, zrzesza ponad 3 mln członków i członkiń na całym świecie. Prowadzi kampanie przeciwko ciężkim naruszeniom praw człowieka. Wizją AI jest świat, w którym każda osoba będzie mogła w pełni korzystać z wszystkich praw zawartych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i innych międzynarodowych standardach praw człowieka. W 1977 roku Amnesty International została uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla.
Koordynatorki Maratonu AI w Zespole Szkół w Pasłęku
M.Bała, E.Czerska, A.Żołądek
< Poprzedni   Następny >
kontakt
Zespół Szkół w Pasłęku
ul. Zwycięstwa 28
14-400 Pasłęk
tel.fax.(0-55)248-10-61


Rok dla Niepodległej
Facebook
 Zespół Szkół w Pasłęku na Facebooku
Librus
Uczestniczymy
Polecamy
Losowy obraz
Imieniny
14 Grudnia 2018
Piątek
Imieniny obchodzą:
Alfred, Arseniusz,
Izydor, Naum,
Pompejusz, Sławobor,
Spirydion
Do końca roku zostało 18 dni.