header image
Start arrow Z życia szkoły arrow Wyjazdy i wycieczki arrow Młodzież na rozprawie w Sądzie Okręgowym
Młodzież na rozprawie w Sądzie Okręgowym Drukuj
czwartek, 22 luty 2018
20180220-Sąd
We wtorek 20 lutego 2018r. uczniowie klasy II T Zespołu Szkół w Pasłęku w ramach zajęć z wiedzy o społeczeństwie wzięli udział w rozprawie sądowej w Sądzie Okręgowym w Elblągu. Takie zajęcia uzupełniają informacje zdobyte przez uczniów w ramach realizacji podstawy programowej z działu prawa. Tematy rozpraw są zawsze dostosowywane do wieku i potrzeb uczniów, tak, aby trafiły do świadomości młodych. Młodzież uczestniczyła w rozprawie, gdzie oskarżonemu postawiono zarzuty popełnienia czynu z art. 156 par. 1 pkt 2 k.k., tj. spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w ten sposób, że zadał pokrzywdzonemu ciosy nożem w brzuch, co stanowiło realne zagrożenie dla jego życia. Czyn ten stanowi zbrodnię i jest zagrożony karą pozbawienia wolności od 3 do 15 lat. Oskarżonemu zostały również postawione zarzuty posiadania środków odurzających lub substancji psychotropowych (art. 62 ust. 1 ustawy z dnia 29.07.2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii).
Po wysłuchaniu aktu oskarżenia, młodzież wysłuchała oświadczenia oskarżonego oraz jego zeznania. Następnie zostały okazane dwa materiały filmowe (nagrania z klubu), co do których oskarżony udzielił wyjaśnień. W procesie uczestniczył także pokrzywdzony oraz biegli lekarzy psychiatrzy. Z kulisami rozstrzyganej sprawy zapoznała uczniów p. Katarzyna Bogusławska (starszy asystent sędziego). W trakcie postępowania uczniowie mogli przyjrzeć się pracy sędziego, prokuratora i adwokata. Skład sędziowski obejmował jednego sędziego zawodowego oraz dwóch społecznych. Dziękujemy Prezesowi Sądu Okręgowego za możliwość uczestniczenia w rozprawie, a pracownikom sądu za życzliwe przyjęcie i możliwość obserwowania ich podczas pracy. Takie zajęcia mają pokazać konsekwencje popełnianych czynów, uczą odpowiedzialności i niosą świadomość nieuchronności kary za popełniony czyn.
< Poprzedni   Następny >
kontakt
Zespół Szkół w Pasłęku
ul. Zwycięstwa 28
14-400 Pasłęk
tel.fax.(0-55)248-10-61


Rok dla Niepodległej
Facebook
 Zespół Szkół w Pasłęku na Facebooku
Librus
Uczestniczymy
Polecamy
Losowy obraz
Imieniny
14 Grudnia 2018
Piątek
Imieniny obchodzą:
Alfred, Arseniusz,
Izydor, Naum,
Pompejusz, Sławobor,
Spirydion
Do końca roku zostało 18 dni.