header image
Start arrow Z życia szkoły arrow Różne arrow Uczcijmy pamięć...
Uczcijmy pamięć... Drukuj
środa, 11 kwiecień 2018
201810-Rocznica-Smoleńska
We wtorek 10 kwietnia w Zespole Szkół w Pasłęku przedstawiciele poszczególnych klas uczestniczyli w apelu pamięci, poświęconym tragicznie zmarłemu panu Maciejowi Płażyńskiemu, absolwentowi naszej szkoły, a także innym ofiarom katastrofy rządowego samolotu pod Smoleńskiem. Dziś mija 8. rocznica tego wydarzenia. Na pokładzie polskiego samolotu rządowego znajdowali się przedstawiciele najwyższych władz państwowych, w tym Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Lech Kaczyński i jego małżonka. Stanowili oni oficjalną delegację państwa polskiego na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Wśród ofiar tego tragicznego wydarzenia był również marszałek sejmu III kadencji Maciej Płażyński, absolwent naszej szkoły.
Pan Maciej Płażyński urodził się w Młynarach i w latach 1972-1976 uczęszczał do naszej szkoły. W 1991r. ukończył wydział prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Działał aktywnie w opozycji antykomunistycznej. W 1996r. został wiceprzewodniczącym Akcji Wyborczej Solidarność w województwie gdańskim, a rok później uzyskał mandat posła na sejm III kadencji. Został wówczas wybrany marszałkiem sejmu. W 2001r. wraz z Andrzejem Olechowskim i Donaldem Tuskiem założył Platformę Obywatelską i został jej pierwszym przewodniczącym. Z PO odszedł w 2003r. i jako niezależny kandydat wystartował w 2005r. do senatu, uzyskując największą liczbę głosów w okręgu gdańskim. Został wybrany wicemarszałkiem senatu. W 2008r. zaangażował się w działalność społeczną i został prezesem stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, które zajmuje się wspieraniem Polonii. Po przywiezieniu trumny z ciałem marszałka do Warszawy, rodzina postanowiła pochować go w Gdańsku. W drodze do Gdańska 19 kwietnia 2010r. samochód z trumną zatrzymał się przed naszą szkołą, gdzie wszyscy mieliśmy okazję pożegnać naszego absolwenta. Obecnie sarkofag Macieja Płażyńskiego znajduje się w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół w Pasłęku, uczcił to tragiczne wydarzenie poprzez zapalenie znicza i złożenie kwiatów przy tablicy pamiątkowej poświęconej marszałkowi.
< Poprzedni   Następny >
kontakt
Zespół Szkół w Pasłęku
ul. Zwycięstwa 28
14-400 Pasłęk
tel.fax.(0-55)248-10-61


Rok dla Niepodległej
Facebook
 Zespół Szkół w Pasłęku na Facebooku
Librus
Uczestniczymy
Polecamy
Losowy obraz
Imieniny
19 Stycznia 2019
Sobota
Imieniny obchodzą:
Andrzej, Bernard,
Erwin, Erwina,
Eufemia, Henryk,
Kanut, Mariusz,
Marta, Matylda,
Mechtylda, Pia,
Racimir, Sara
Do końca roku zostało 347 dni.