header image
Aktualności arrow Z życia szkoły arrow Wyjazdy i wycieczki arrow Technik Logistyk w IKEA INDUSTRY
Technik Logistyk w IKEA INDUSTRY Drukuj
wtorek, 09 październik 2018
W piątek 28 września uczniowie klasy drugiej i trzeciej uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Ikea Industry w Lubawie. Wizyta w zakładzie rozpoczęła się od krótkiej prezentacji na temat zakładu oraz spotkania z logistykami. W tej części uczniowie dowiedzieli się o produktach, strategii personalnej, benefitach dla pracowników, procesach logistycznych i wartości firmy. Zwrócono szczególną uwagę, iż na sukces przedsiębiorstwa składa się praca wielu ludzi, o czym uczniowie się przekonali podczas zwiedzania zakładu.
Ikea Industry w Lubawie zajmuje się produkcją i sprzedażą mebli. Istnieje od 1992 roku, zajmuje powierzchnię 50 ha, posiada zakład produkcyjny, magazyn wyrobów gotowych oraz cztery magazyny zewnętrzne, w których znajdują się wyroby gotowe stanowiące zabezpieczenie przed przestojem w produkcji. Pracownicy odpowiedzialni za procesy logistyczne opowiedzieli uczniom o planowaniu produkcji, transportu, obniżaniu kosztów w łańcuchu dostaw. Okazało się, że planowanie krótko i długoterminowe nie jest procesem łatwym, polega bowiem na opracowywaniu prognoz, planów produkcji i finansowych. Wyprodukowane meble trafiają do magazynów: wyrobów gotowych i zewnętrznych, 30% stanowią wysyłki do centrów dystrybucyjnych Ikea, a 70% bezpośrednio do sklepów. Każdy wyrób ma przypisany stopień ważności, a wysyłka wyrobów musi odbyć się na czas. Po części oficjalnej zapoznani zostaliśmy z podstawowymi zasadami bhp obowiązującymi w zakładzie. Następnie wyposażeni w odpowiedni strój zaczęliśmy zwiedzanie od zakładu produkcji, gdzie pokazano nam produkcję mebli oraz nowoczesny par maszynowy. W Ikea w Lubawie wytwarzane są lekkie meble, 97% mebli trafia na eksport, główni odbiorcy to: USA, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy i Chiny. Motto firmy: „Prostota to zaleta”. Z produkcji przeszliśmy do magazynu wyrobów gotowych, gdzie wyroby są kompletowane i przygotowywane do wysyłki. Wycieczki edukacyjne, takie jak ta, to czas dla uczniów, aby mogli zdobytą wiedzę teoretyczną na przedmiotach zawodowych porównać do działań praktycznych i łączyć w przyszłości z wykonywanym zawodem. Takie wyjazdy na stałe wpisały się już w nasz program edukacyjny i staramy się go kontynuować.
Agnieszka Wojczys
< Poprzedni   Następny >
kontakt
Zespół Szkół w Pasłęku
ul. Zwycięstwa 28
14-400 Pasłęk
tel.fax.(0-55)248-10-61


Rok dla Niepodległej
Facebook
 Zespół Szkół w Pasłęku na Facebooku
Librus
Uczestniczymy
Polecamy
Losowy obraz
Imieniny
25 Maja 2020
Poniedziałek
Imieniny obchodzą:
Epifan, Grzegorz,
Imisława, Maria
Magdalena, Urban
Do końca roku zostało 221 dni.