Aktualności arrow Z życia szkoły arrow Wyjazdy i wycieczki arrow Cud mniemany... Młodzież u Sewruka
Cud mniemany... Młodzież u Sewruka Drukuj
środa, 14 listopad 2018
W środę 7 listopada młodzież z Zespołu Szkół w Pasłęku z dużym zainteresowaniem oglądała w elbląskim teatrze "Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale" Wojciecha Bogusławskiego, z muzyką Jana Stefaniego. Utwór ten jest uważany za pierwszą polską operę narodową, a jego treść jest nieskomplikowana. Osnowę sztuki stanowi miłość Stacha, syna wiejskiego furmana Wawrzyńca, do Basi–córki młynarza. Jednak zakochana w Stachu macocha Basi - Dorota, chce pozbyć się rywalki, wymuszając na mężu przyrzeczenie ręki pasierbicy góralowi Bryndasowi. Kiedy do wsi Mogiła na zaręczyny wraz z kompanami przybywa Bryndas, w skutek fortelów ubogiego studenta Bardosa zostają odprawieni z kwitkiem. Górale mszczą się na Krakowiakach, porywając bydło z pastwiska. Dochodzi do bójki między Krakowiakami i Góralami. Dopiero "cud mniemany" Bardosa, dokonany za pomocą machiny elektrycznej, przynosi zgodę. Ostatecznie, dzięki podstępowi studenta, zostaje też rozwiązany konflikt miłosny. Dorota obiecuje, że już nigdy się nie zakocha i nie zdradzi męża, a Basia i Stach mogą z radością myśleć o wspólnej przyszłości i szykować się do ślubu. Spektakl wzbudził wiele emocji i pozostawił niezapomniane wrażenie. Było ludowo, kolorowo, śpiewająco i z przytupem.
Monika Kozakiewicz

5 Grudnia 2019