Start arrow Z życia szkoły arrow Wyjazdy i wycieczki arrow Na lekcji historii w Muzeum II Wojny Światowej
Na lekcji historii w Muzeum II Wojny Światowej Drukuj
poniedziałek, 17 grudzień 2018
201812-Muzeum-II-Wojny
We wtorek 11 grudnia młodzież klas IIIb, IIt i II tl (ZS w Pasłęku) zwiedziła wystawę w Muzeum II Wojny Światowej. Wystawa główna jest jedną z największych na świecie, a tworzą ją trzy wątki: "Droga do wojny", "Groza wojny" oraz "Długi cień wojny". Historia Polski została zaprezentowana na tle wydarzeń europejskich. W wędrówce przez doświadczenia wojenne Polski i świata towarzyszyła nam pani Marta.
Na początku wystawy młodzież obejrzała sale poświęcone rodzącym się totalitaryzmom: komunizmowi, faszyzmowi i nazizmowi. Największe emocje wzbudziły ekspozycje poświęcone losom jeńców radzieckich w niemieckich obozach, życiu ludności w oblężonym Leningradzie, czy zagładzie Żydów. Muzeum zwraca uwagę na losy ludności cywilnej, która poniosła największe straty podczas konfliktu. Zwraca uwagę na różne aspekty wojny, także na życie codzienne, wszechogarniający terror okupacyjny, ludobójstwo, jak również opór wobec okupanta. Ta cenna lekcja historii jest niezbędna dla każdego człowieka, nie tylko Polaka, ucznia, czy niebawem maturzysty. Jednak jedna wizyta w tym muzeum to zdecydowanie za mało i mam nadzieję, że nasze spotkanie z historią zachęci do kolejnych wycieczek edukacyjnych.
201812-Muzeum-II-Wojny

16 Stycznia 2019