Aktualności arrow Z życia szkoły arrow Różne arrow Kirkut świadectwem ludzkiego istnienia
Kirkut świadectwem ludzkiego istnienia Drukuj
poniedziałek, 21 październik 2019

Cmentarz żydowski
Porządki na pasłęckim cmentarzu żydowskim.

W bieżącym roku o porządek na pasłęckim cmentarzu żydowskim zadbali uczniowie klas Ia i Ie Liceum Ogólnokształcącego w Pasłęku. Zadaniem młodzieży było uporządkowanie nagrobków i terenu cmentarza. W poniedziałek 21 października uczniowie ruszyli na cmentarz zaopatrzeni w grabie, motyczki, rękawice i worki na śmieci. Pracy było sporo, ale sprzyjała jej piękna słoneczna pogoda. Nagrobki zostały oczyszczone z liści, zarastających je chwastów i pokrzyw. Podczas pracy uczniowie śledzili napisy na macewach, usłyszeli informacje na temat historii i kultury ludności żydowskiej, którą przeszłość związała z Pasłękiem. Była to niezwykła lekcja obywatelska. Okazało się, że cmentarz jest niezwykłą przestrzenią pamięci, scalającą wspólnotę żywych i umarłych.

Dziękujemy za życzliwość i bezinteresowną pomoc uczniom klas Ia i Ie.

.

6 Grudnia 2019