Aktualności arrow Z życia szkoły arrow Wyjazdy i wycieczki arrow Na lekcji historii w Muzeum II Wojny Światowej
Na lekcji historii w Muzeum II Wojny Światowej Drukuj
wtorek, 10 grudzień 2019

Muzeum II wojny
We wtorek 10 grudnia młodzież klas Ia i IIa zwiedziła wystawę w Muzeum II Wojny Światowej. Jest to jedna z największych na świecie ekspozycji. W wędrówce przez doświadczenia wojenne Polski i świata towarzyszyła nam pani Marta.

Na początku wystawy młodzież obejrzała sale poświęcone rodzącym się totalitaryzmom: komunizmowi, faszyzmowi i nazizmowi. Historia Polski została tu zaprezentowana na tle wydarzeń europejskich. Największe emocje wzbudziły wystawy poświęcone losom jeńców radzieckich w niemieckich obozach, życiu ludności w oblężonym Leningradzie, czy zagładzie Żydów. Muzeum zwraca uwagę na losy ludności cywilnej, która poniosła największe straty podczas konfliktu. Przedstawia różne aspekty wojny, także na życie codzienne, wszechogarniający terror okupacyjny, ludobójstwo, jak również opór wobec okupanta. Ta cenna lekcja historii jest niezbędna dla każdego człowieka, nie tylko Polaka, czy ucznia. Jedna wizyta w tym muzeum to zdecydowanie za mało i mam nadzieję, że nasze spotkanie z historią zachęci do kolejnych samodzielnych wycieczek edukacyjnych.

26 Stycznia 2020
Paula, Paulina,