AKTUALNOŚCI arrow Z życia szkoły arrow Wyjazdy i wycieczki arrow Uczniowie ZS w Sądzie Okręgowym
Uczniowie ZS w Sądzie Okręgowym Drukuj
wtorek, 18 luty 2020

Sąd
W poniedziałek 17 lutego uczniowie klasy Ia Zespołu Szkół w Pasłęku w ramach zajęć z wiedzy o społeczeństwie wzięli udział w rozprawie sądowej w Sądzie Okręgowym w Elblągu. Wyjazdy tego typu i obserwacja rozprawy sądowej oraz pracy sędziego stanowi uzupełnienie wiedzy zdobytej podczas zajęć szkolnych dotyczących zagadnień z dziedziny prawa.

Młodzież uczestniczyła w rozprawie, gdzie oskarżonemu postawiono zarzuty o usiłowanie zabójstwa. Przed rozprawą sędzia przybliżył młodzieży kulisy rozstrzyganej sprawy oraz specyfiki procesu karnego. Po wysłuchaniu aktu oskarżenia, oskarżony odmówił składania wyjaśnień, więc zostały przeczytane przez sąd jego zeznania złożone w toku postępowania. Następnie sędzia rozpoczął przesłuchanie świadków. Sprawa tak bardzo zaintrygowała młodzież, że godziny procesu minęły w okamgnieniu. Sędzia wyznaczył kolejny termin rozprawy, gdzie zostanie przeprowadzony dowód z opinii biegłego medycyny sądowej. W przerwie uczniowie mieli możliwość zadania pytań sędziemu Sądu Okręgowego. Skład sędziowski obejmował dwóch sędziów zawodowych oraz trzech społecznych. W trakcie rozprawy uczniowie mogli przyjrzeć się pracy sędziego, prokuratora i adwokata. Dziękujemy Prezesowi Sądu Okręgowego za możliwość uczestniczenia w rozprawie, a pracownikom sądu za życzliwe przyjęcie i możliwość obserwowania ich podczas pracy. Takie zajęcia mają charakter wychowawczy, ale również profilaktyczny, ich zasadniczym celem jest zwiększenie świadomości i odpowiedzialności za własne czyny.

Sąd

9 Lipca 2020