header image
AKTUALNOŚCI arrow PROJEKTY UNIJNE arrow Wiedza i umiejętnoścu żródłem sukcesu arrow JEZIORO DRUŻNO
JEZIORO DRUŻNO Drukuj
czwartek, 30 maja 2019

30 maja 2019 r. po zakończeniu rejsu Kanałem Elbląskim pojechaliśmy do Węziny. Z Węziny pieszo wzdłuż rzeki Wąskiej dotarliśmy w jak najbliższe okolice jeziora Druzno. Jezioro Druzno jest jeziorem reliktowym, które pozostało po Zalewie Wiślanym, jest przybrzeżne i kryptodepresyjne. Jezioro położone jest w poziomie morza, co oznacza że lustro wody znajduje się powyżej otaczających je pól i łąk, dlatego brzegi jeziora otoczone są wałami przeciwpowodziowymi.

Jezioro jest bardzo trudno dostępne, do wody nie ma praktycznie dojścia. Brzegi są silnie zarośnięte, występują tu olsy i łozy, rośnie bujna roślinność szuwarowa.

Jezioro stanowi atrakcję krajoznawczą dla turystów i przyrodników, a także wędkarzy. Leży w bezpośrednim sąsiedztwie Elbląga, w odległości około 3 km na południowy wschód od zabudowań miasta. Atrakcyjność krajoznawcza wynika między innymi z faktu, że powierzchnia jeziora waha się w zależności do kierunku wiatru, a jego maksymalna głębokość wynosi 3m.

Teren jeziora stanowi faunistyczny rezerwat przyrody, powołany ze względów naukowych jak i dydaktycznych. Występuje tu około 700 gatunków roślin naczyniowych i liczni przedstawiciele fauny w tym liczne ptaki. Najważniejszym celem ochrony jest zachowanie miejsc lęgowych ptactwa wodnego i błotnego. Do najznamienitszych gatunków występujących w rezerwacie należą między innymi: rybitwa białowąs, bielik, zielonka, żuraw i najrzadsza podgorzałka.

Rezerwat przyrody Jeziora Drużno to również obszar Natura 2000 / specjalny obszar ochrony siedlisk i obszar specjalnej ochrony ptaków/, a od 2002 obszar wpisany na listę rasmarską czyli objęty międzynarodową formą ochrony.

Mino trudności udało nam się wykonać kilka zdjęć jeziora, na ptaki całe szczęście można polować tylko z aparatem, ale wymaga to pobytu nad jeziorem już o świcie może w nadchodzące wakacje ktoś z naszej grupy zapluje z obiektywem i pochwali się pozostałym wynikami polowania.

Opiekun wyjazdu Ewa Cylwik-Miszczyszyn

< Poprzedni   Następny >
kontakt
Zespół Szkół w Pasłęku
ul. Zwycięstwa 28
14-400 Pasłęk
tel.fax.(0-55)248-10-61


Rok dla Niepodległej
Facebook
 Zespół Szkół w Pasłęku na Facebooku
Librus
Uczestniczymy
Polecamy
Losowy obraz
Imieniny
6 Maja 2021
Czwartek
Imieniny obchodzą:
Benedykta, Benita,
Dytrych, Gościwit,
Jan, Judyta, Jurand
Do końca roku zostało 240 dni.