header image
AKTUALNOŚCI arrow Z życia szkoły arrow Różne arrow Żeby nie było śladów
Żeby nie było śladów Drukuj
piątek, 08 października 2021

Plakat
Plakat
Młodzież Zespołu Szkół w Pasłęku uczestniczyła w projekcji filmu Jana P. Matuszyńskiego, który od pierwszych chwil przykuł do foteli. Żeby nie był śladów to poruszająca historia Grzegorza, syna opozycjonistki. Młody chłopak, świętujący zdany pisemny egzamin maturalny, na skutek fatalnego zbiegu okoliczności, został aresztowany. W komisariacie na Jezuickiej doszło do brutalnego pobicia przez funkcjonariuszy milicji w wyniku czego maturzysta zmarł. W tych wydarzeniach uczestniczył kolega Grzegorza, Jurek Popiel, który jako świadek pobicia znalazł się w niebezpieczeństwie. Sam minister spraw wewnętrznych gen.

Kiszczak nadzorował operację „Junior”, by powstrzymać go przed ujawnieniem prawdy. Obraz realiów roku 1983 w przejmujący sposób ukazuje mechanizmy aparatu represji: bezwzględną inwigilację osób z najbliższego otoczenia, dyskredytację niewygodnych osób, fabrykowanie dowodów, czy świadków. Film powstał na podstawie reportażu Cezarego Łazarewicza, za którą otrzymał w 2017 r. Literacką Nagrodę „Nike”. Obraz wywołał wiele tematów do dyskusji, które jeszcze przed nami.

Następny >
kontakt
Zespół Szkół w Pasłęku
ul. Zwycięstwa 28
14-400 Pasłęk
tel.fax.(0-55)248-10-61


Rok dla Niepodległej
Facebook
 Zespół Szkół w Pasłęku na Facebooku
Librus
Uczestniczymy
Polecamy
Losowy obraz
Imieniny
28 Listopada 2021
Niedziela
Imieniny obchodzą:
Gościrad, Grzegorz,
Jakub, Lesław,
Lesława, Rufin,
Zdzisław
Do końca roku zostało 34 dni.