header image
AKTUALNOŚCI
Wykłady z historii na Uniwersytecie Gdańskim Drukuj
poniedziałek, 08 czerwiec 2009
Festiwal-Nauki-2009---historia
28 maja 2009 roku uczniowie klas: Ib, Ic , IIb oraz IId LO pod opieką Pani Magdaleny Bała wzięli udział w VII Bałtyckim Festiwalu Nauki. Grupa uczestniczyła w dwóch wykładach na Uniwersytecie Gdańskim. Pierwszy na temat: "Przesiedlenia Polaków i Niemców w XX wieku" odbył się w budynku Biblioteki Głównej. Zajęcia połączone z pokazem multimedialnym przygotowała pani dr Magdalena Nowak.
Festiwal-Nauki-2009---historia
Na tle podziału ziem polskich podczas II wojny światowej przedstawia dane dotyczące ludności, która je zamieszkiwała. Następnie omówiła politykę władz III Rzeszy i dane dotyczące ludności niemieckiej, która zamieszkała na ziemiach polskich podczas trwania konfliktu. Kolejnym problemem wykładu była ucieczka ludności niemieckiej przed Armią Czerwoną. P. dr M. Nowak dość obrazowo przedstawiła sytuację ludności niemieckiej po wkroczeniu wojsk radzieckich. Na koniec porównała sytuację Polaków podczas okupacji niemieckiej i sytuację Niemców wysiedlanych po wojnie. Temat wykładu jest bardzo aktualny, a sposób w jaki zostały przekazane informacje i bogate dane źródłowe rozwiał wszelkie pytania i wątpliwości młodzieży.
Festiwal-Nauki-2009---historia
Drugi wykład odbył się na Wydziale Historii i dotyczył dynastii Romanowów (temat: "Romanowowie – carska rodzina na granicy prywatności i jawności."). Wygłosiła go studentka V roku historii Bianca Sadowska, uwzględniając szereg ciekawostek dotyczących życia prywatnego rodziny cara Mikołaja II. Uczniowie wysłuchali wielu informacji na temat dnia codziennego, czy miejsc wypoczynku preferowanych przez rodzinę Romanowów. Wykład wzbogaciła prezentacja multimedialna, przedstawiająca m. in. fotografie rodziny carskiej Mikołaja II, carycy Aleksandry Fiodorownej, ich czterech córek Olgi, Tatiany, Marii i Anastazji oraz syna Aleksego.
Festiwal-Nauki-2009---historia
W czasie wolnym uczniowie zwiedzili wydziały UG mieszczące się na ul. Wita Stwosza, gdzie w przyszłości wielu z nich powróci realizować swoje plany na wybranym kierunku studiów. Młodzieży odpowiada taka forma promocji wyższej uczelni, ponieważ obok wiedzy zdobytej podczas zajęć, można dowiedzieć się wielu ważnych informacji dla przyszłych studentów.
Festiwal-Nauki-2009---historia
 
 
Festiwal-Nauki-2009---historia
 
Festiwal-Nauki-2009---historia
 
 
Festiwal-Nauki-2009---historia
 
Wyjazd edukacyjny był integralną częścią projektu POKL "Podnoszenie mobilności edukacyjnej uczniów liceum ogólnokształcącego w kierunku wszechstronnego wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych w karierze szkolnej" (Priorytet IX, Działanie 9.1, Poddziałanie 9.1.2) współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
< Poprzedni   Następny >
kontakt
Zespół Szkół w Pasłęku
ul. Zwycięstwa 28
14-400 Pasłęk
tel.fax.(0-55)248-10-61


Rok dla Niepodległej
Facebook
 Zespół Szkół w Pasłęku na Facebooku
Librus
Uczestniczymy
Polecamy
Losowy obraz
Imieniny
3 Sierpnia 2020
Poniedziałek
Imieniny obchodzą:
August, Augusta,
Krzywosąd, Lidia,
Nikodem, Symeon,
Szczepan
Do końca roku zostało 151 dni.