header image
AKTUALNOŚCI arrow HISTORIA arrow Towarzystwo Pomocy LO w Pasłęku
Towarzystwo Pomocy LO w Pasłęku Drukuj
poniedziałek, 20 kwietnia 2009
Towarzystwo Pomocy Liceum Ogólnokształcącemu w Pasłęku powstało w 1995 roku z inicjatywy Wiesława Śniecikowskiego  - ówczesnego wiceburmistrza miasta Pasłęka oraz Edwarda Skalija - dyrektora pasłęckiego Zespołu Szkół.
Pomysłodawcy początkowo zamierzali aby działalnością statutową organizacja objęła wszystkie pasłęckie szkoły podstawowe i średnie. Przeważyła koncepcja aby pomocą objąć jedną szkołę średnią, najstarszą, znaną poza granicami gminy Pasłęk oraz byłego województwa elbląskiego. W 1995 roku stowarzyszenie pod nazwą: "Towarzystwo Pomocy Liceum Ogólnokształcącemu w Pasłęku" zostało zarejestrowane w Sądzie Wojewódzkim w Elblągu.
Celem statutowym stowarzyszenia jest szeroko rozumiana pomoc Zespołowi Szkół w Pasłęku, w każdym wymiarze. 
Towarzystwo prowadzi działalność edukacyjną poprzez prowadzenie kursów języka angielskiego. Zostały również uruchomione, przy wydatnej pomocy samorządu powiatu elbląskiego, wykłady otwarte prowadzone przez pracowników naukowych z różnych ośrodków akademickich: Uniwersytetu Gdańskiego - dr Zdzisława Dzedzeja , prof. dr hab. Błażeja Śliwińskiego, dr Beatę Możejko - Chimiak oraz dr hab. Józefa Włodarskiego, z Akademii Medycznej w Gdańsku - prof. dr hab. Michała Woźniaka oraz z Uniwersytetu Warszawskiego ze znanym językoznawcą prof. dr hab. Jerzym Bralczykiem. W ubiegłym roku rozpoczął się kolejny cykl wykładów. O reformie administracyjnej w kraju oraz nowej roli administracji publicznej mówił prof. dr hab. Eugeniusz Bojanowski z Uniwersytetu Gdańskiego z Wydziału Prawa i Administracji. Natomiast prof. dr hab. Danuta Rucińska z UG, z Wydziału Ekonomii wygłosiła wykład pt. Wiedza i przedsiębiorczość misją rozwoju Pasłęka
Dużą popularnością wśród pasłęczan i mieszkańców okolicznych gmin cieszą się festyny powiatowe organizowane przez Towarzystwo, samorząd pasłęcki oraz elbląski.
Zespół Szkół, samorząd miejski Pasłęka oraz powiat elbląski mają możliwość prezentowania swoich osiągnięć w województwie przy wydatnej pomocy opiekuna medialnego festynu t.j. Dziennika Elbląskiego.
Festyn jest ważnym momentem integrującym mieszkańców powstałego w 1999 roku powiatu elbląskiego. W tym roku podczas festynu, który odbędzie się 16 czerwca na miejskim Placu Tysiąclecia, organizatorzy tj. Towarzystwo Pomocy Liceum Ogólnokształcącemu oraz Zespół Szkół zaprosili mieszkańców Pasłęka do wspólnej fotografii pt. Pasłęczanie XXI wieku.
W zakresie upowszechniania znajomości języka angielskiego Towarzystwo realizuje program p.t. "Szkoła - miejsce otwarte" przy wydatnej pomocy francuskiej "Fundacji dla Polski". Uzdolnionym i wyróżniającym się w nauce uczniom, władze Towarzystwa fundują stypendia naukowe. Z pomocy Towarzystwa korzysta szkolna biblioteka, która powiększa swój księgozbiór. Oddana do użytku przez władze powiatu elbląskiego w 2000 r. nowoczesna hala sportowa została także doposażona przez stowarzyszenie.
Pracownie językowe zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt audiowizualny z możliwością korzystania z telewizyjnych programów satelitarnych. Pozwala to na praktyczne doskonalenie możliwości językowych ucznia.
Wszystkich, którzy wspierają działania Zespołu Szkół oraz Towarzystwa Pomocy Liceum Ogólnokształcącego składamy serdeczne podziękowania.
< Poprzedni
kontakt
Zespół Szkół w Pasłęku
ul. Zwycięstwa 28
14-400 Pasłęk
tel.fax.(0-55)248-10-61


Rok dla Niepodległej
Facebook
 Zespół Szkół w Pasłęku na Facebooku
Librus
Uczestniczymy
Polecamy
Losowy obraz
Imieniny
5 Marca 2021
Piątek
Imieniny obchodzą:
Adrian, Adrianna,
Fryderyk, Jan,
Pakosław, Pakosz,
Wacław, Wacława
Do końca roku zostało 302 dni.