header image
AKTUALNOŚCI arrow Z życia szkoły arrow Różne arrow "My i Wy  Europejczycy"
"My i Wy  Europejczycy" Drukuj
wtorek, 03 luty 2015
201502_Europejczycy
Nasza szkoła rozpoczęła od września 2014 r. roczną współpracę międzynarodową w ramach programu unijnego eTwinning. Na początku roku szkolnego w Gdańsku odbyło się spotkanie kontaktowe w języku angielskim dla nauczycieli z wielu państw Unii Europejskiej oraz krajów stowarzyszonych. Reprezentowałem tam Zespół Szkół w Pasłęku. Spotkanie to, stało się okazją do znalezienia partnerów zagranicznych w celu tworzenia wspólnych projektów uczniowskich z użyciem technologii informacyjno-komunikacyjnych.  Podczas tego spotkania poznałem panią Irinę Fihol z Białej Cerkwii (Ukraina), z którą postanowiliśmy opracować wspólny projekt w języku rosyjskim. Nawiązałem również kontakt z nauczycielami z Litwy – panią Editą Kazakevič uté (Marjampolo) oraz z Mołdowy  – panią Angelą Zeama (Soroka) poprzez stronę internetową programu. W ten sposób rozpoczęliśmy tworzenie projektu, który nazwaliśmy "My i Wy – Europejczycy", który to tytuł jest symbolem wsparcia Polski i Litwy dla integracji europejskiej Ukrainy i Mołdowy. Każdy z nauczycieli pracuje z grupą uczniów, realizując założenia projektu, a sami nauczyciele regularnie spotykają się wirtualnie dzięki programowi Skype. W polskiej grupie jest 14 uczniów z klas drugich, którzy uczęszczają na zajęcia zaawansowane języka rosyjskiego.
Do końca pierwszego semestru bieżącego roku szkolnego udało nam się wykonać następujące zadania przy użyciu języka rosyjskiego:
- we wrześniu opracowaliśmy założenia projektu i wszyscy zostali zarejestrowani na stronie internetowej programu eTwinning;
- w październiku uczniowie przygotowali trzy plakaty, którego hasłem było "Co wiemy o… (Litwie, Mołdowie i Ukrainie)? Na plakatach uczniowie umieszczali zdjęcia i opisy charakterystycznych aspektów kulturowych poszczególnych państw. Oprócz wersji papierowej, przygotowano prezentacje w programie Prezi;
- w listopadzie przygotowaliśmy zestaw cech łączących wszystkie państwa w zadaniu "Co jest podobne w naszych kulturach?" i umieściliśmy je na stronie projektu;
- w grudniu uczniowie opracowali prezentacje multimedialne w programie Prezi "Boże Narodzenie w naszym państwie", a ponadto tradycyjną pocztą wysyłali własnoręcznie przygotowane przez siebie kartki świąteczne. Dzięki uprzejmości Urzędu Miejskiego w Pasłęku, wysłaliśmy do zaprzyjaźnionych trzech szkół foldery o naszym mieście w języku angielskim i niemieckim;
- w styczniu wszystkie państwa przygotowały film video "Wirtualny spacer po naszej szkole”, aby można było zobaczyć w jakich warunkach kształcą się nasi przyjaciele. Ponadto na Facebooku została założona grupa projektu, aby móc poznawać się, prezentować efekty współpracy i lepiej kontaktować się z członkami projektu.
Co jeszcze przed nami? W lutym planujemy zorganizowanie wideokonferencji, podczas której każdy uczeń będzie miał możliwość przedstawienia się i powiedzenia o tym, jakie ma pasje i zainteresowania. W tym samym miesiącu uczniowie przygotują zadanie "Pocztówka z naszego państwa”, które polega na stworzeniu albumu, prezentującego najbardziej znane zabytki kraju. Albumy papierowe prześlemy do współpracujących szkół, a wersje elektroniczne w PDF umieścimy na stronie projektu. Dzięki temu każdy będzie mógł lepiej poznać dziedzictwo kulturowe poszczególnych państw. W marcu planujemy zorganizowanie forum internetowego w postaci czatu, podczas którego uczniowie będą poruszali temat "Współczesne problemy naszych państw”. W kwietniu natomiast przygotujemy film video, na którym nagramy jedną ze znanych pieśni ludowych i jeśli się uda wykonamy ją w strojach regionalnych. W maju natomiast planujemy przygotowanie słownika polsko-rosyjsko-litewsko-ukraińsko-mołdawskiego, który stanie się podstawą do stworzenia gry dydaktycznej. Dzięki temu zadaniu poznamy odpowiedniki najczęściej używanych słów w każdym języku w formie zabawy. Czerwiec zakończy naszą pracę przy projekcie. Być może w trakcie jego trwania pojawią się nowe pomysły, które będziemy realizować. Jest nadzieja również na to, że w przyszłości uda nam się zorganizować wymianę młodzieży z tymi państwami. Niestety, w obecnym stanie prawnym przepisów unijnych, państwa tzw. Erasmus Plus (Ukraina i Mołdowa) nie mogą starać się o dofinansowanie na wymianę młodzieży, a do tego sytuacja polityczna na Ukrainie nie pozwala na takie działania. Natomiast jest duża szansa na zorganizowanie wymiany z Litwą, nad czym obecnie pracujemy. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w projekcie, z zaangażowaniem wykonują poszczególne zadania, chcą pokazać siebie, szkołę i nasze państwo z jak najlepszej strony. Poniżej znajduje się filmik o naszej szkole oraz link do strony internetowej projektu, na której znajdziecie Państwo opis zadań, ich efekty i zdjęcia.
                        koordynator projektu – Tomasz Rozenbajgier
< Poprzedni   Następny >
kontakt
Zespół Szkół w Pasłęku
ul. Zwycięstwa 28
14-400 Pasłęk
tel.fax.(0-55)248-10-61


Rok dla Niepodległej
Facebook
 Zespół Szkół w Pasłęku na Facebooku
Librus
Uczestniczymy
Polecamy
Losowy obraz
Imieniny
9 Lipca 2020
Czwartek
Imieniny obchodzą:
Anatolia, Hieronim,
Lucja, Ludwika,
Heloiza, Lukrecja,
Łucja, Mikołaj,
Patrycjusz,
Weronika, Wszebąd,
Zenon, Zenona
Do końca roku zostało 176 dni.