Śladami średniowiecznych legend i opowieści

Czwartek 2 listopada uczniowie klasy 2b spędzili w Malborku. Odwiedzili Muzeum Zamkowe w tym mieście- największy ceglany gotycki zamek na świecie, a jednocześnie przykład średniowiecznej architektury obronnej. Został on wpisany w 1997r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Młodzież zwiedziła cały zamek w ramach trasy historycznej, wsłuchiwała się w historię zakonu krzyżackiego i losy samej siedziby wielkiego mistrza. Poznała tajniki zamku wysokiego, poszukując charakterystycznych elementów architektury gotyckiej. Pod okiem przewodnika uczniowie obejrzeli też dwie wystawy stałe prezentujące zbiory bursztynu i broni oraz wystawę czasową „Nigra crux mala crux.” (czarna i biała legenda zakonu, przedstawiającą mity i stereotypy dotyczące historii zakonu krzyżackiego). Dzięki słonecznej pogodzie, w ciepłych jesiennych barwach zamek wyglądał niezwykle malowniczo. Wszystko to spowodowało, że wyjazd był wyjątkowo udany. A takie edukacyjne podróże kształcą, integrują i pozostają na długo w pamięci.