Na lekcji w sądzie

We wtorek 21 listopada uczniowie Zespołu Szkół w Pasłęku, w ramach zajęć z wiedzy o społeczeństwie, wzięli udział w rozprawie sądowej w Sądzie Okręgowym w Elblągu. Obserwacja rozprawy oraz pracy sędziego, adwokata, radcy prawnego i prokuratora, stanowi uzupełnienie wiedzy zdobytej podczas zajęć szkolnych dotyczących zagadnień z dziedziny prawa.

Młodzież miała okazję uczestniczyć w rozprawie, w której oskarżonemu zarzucono pobicie z ciężkim uszkodzeniem ciała. Było to pierwsze posiedzenie w sprawie, zaplanowano przesłuchanie sześciu świadków. W toku rozprawy oskarżony zmienił stanowisko i przyznał się do zarzucanych mu czynów, zatem w kolejnej części uczniowie byli świadkami odczytania wyroku sądu. Po rozprawie sędzia opowiedział młodzieży, na czym polega jego praca, jak został prokuratorem, a następnie sędzią. Przypomniał tajniki prawa karnego, przybliżył kulisy
rozstrzygniętej właśnie sprawy oraz najciekawsze przypadki, w których orzekał. Po rozprawie uczniowie zwiedzili budynek sądu, zobaczyli, w jaki sposób odbywa się przemieszczanie się osób oskarżonych z aresztu śledczego na salę sądową. Dziękujemy Prezesowi Sądu Okręgowego za możliwość uczestniczenia w rozprawie, a pracownikom sądu za życzliwe przyjęcie i możliwość obserwowania ich podczas pracy. Takie zajęcia skłaniają do refleksji i niosą ze sobą również walor wychowawczy.