Młodzież ZS na zajęciach w PIORiN w Elblągu

W czwartek 30 listopada 2023 roku uczniowie klasy 2c o nachyleniu przyrodniczo-medycznym Zespołu Szkół w Pasłęku odwiedzili Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Elblągu. Celem wyjazdu było zapoznanie młodzieży z zadaniami realizowanymi przez tę instytucję oraz z metodami diagnozowania patogenów atakujących rośliny uprawne.

Uczniowie po teoretycznym wprowadzeniu odwiedzili pracownie: mykologiczną, bakteriologiczną oraz nematologiczną. W każdej z nich mieli możliwość przygotowywania preparatów i obserwowania grzybów, bakterii i nicieni, które atakują między innymi ziemniaki oraz pszenicę i powodują straty w ich uprawach.
Należy podkreślić, że młodzież z dużym zaangażowaniem uczestniczyła w przygotowanych dla nich zajęciach. Byli dociekliwi, zadawali interesujące pytania. Uczniowie zgodnie twierdzą, że możliwość poznania tajników pracy laboratoryjnej i zadań, które wypełniają na co dzień pracownicy PIORiN, było ciekawym i cennym doświadczeniem. Dziękujemy za miłe przyjęcie Pani koordynator laboratorium Sabinie Tchórzewskiej
oraz Paniom z poszczególnych pracowni: Urszuli Szaruga, Joannie Nikadon i Magdalenie Szulc.