Warsztaty anatomiczno-chirurgiczne w Zespole Szkół

22 marca uczniowie 1, 2 i 3 klasy o nachyleniu przyrodniczo-medycznym uczestniczyli w praktycznych zajęciach anatomicznych. Pierwsza grupa poznawała budowę serca, natomiast grupa druga uczyła się zakładania szwów chirurgicznych. W pierwszej części warsztatów uczniowie poznawali dokładnie budowę i funkcjonowanie serca. Uczestnicy samodzielnie preparowali tkanki, używając skalpela oraz pęsety anatomicznej, samodzielnie odsłaniali kolejne struktury anatomiczne.

Poznawali położenie zastawek serca oraz naczynia, które są z nim połączone. Zajęcia pozwoliły usystematyzować posiadaną już wiedzę oraz oswoić się z widokiem i dotykiem prawdziwej krwi czy tkanki. W kolejnej części młodzież uczyła się, jak prawidłowo wykonać cięcie operacyjne, a następnie zaszywali ranę zakładając szwy chirurgiczne. Całość w żaden sposób nie była markowaniem czynności tylko realnym zadaniem z wykorzystaniem sterylnych narzędzi medycznych takich jak skalpel, imadło, igła z nicią chirurgiczną. „Pacjentami” natomiast były świńskie nóżki. Dlaczego akurat taki wybór? Ponieważ świńska skóra do złudzenia przypomina tę ludzką. Warsztaty przeprowadzone przez p. Dominikę Bryśkiewicz z firmy Domingo, spotkały się z ogromnym entuzjazmem wśród uczniów, którzy podkreślali, że było to bezcenne doświadczenie i są gotowi do udziału w kolejnych podobnych zajęciach.